Boi goes to shagz for Krisi
Baba Boi and Mama Boi are rushing to prepare their children so they can begin their journey.
Mama Boi is helping Keni wear a sweater while  Boi and Sydo are combing their hair.
“Harakisheni Boi na Sydo, sitaki tuchelewe kupata basi. Tukikosa itakuwa shida sana na vile hakuna mabasi mingi saizi”
They finish combing their hair and put on their shoes as they hurriedly move out of the house.
They hear a honk outside. It is the Taxi driver alerting them he is ready. They need to hurry.
“Haya twendeni”  Baba Boi tells them all. “Mama Boi nisaidie kubeba hii bag ndogo”.
He says as they all head out. They proceed to put their luggage in the boot of the taxi.
“Pole kwa kuchelewa Jonny (Their local Taxi driver), ni hali ya safarisays Baba Boi apologetically.
“Usijali, naelewa, uzuri ni tuko ready sasa.” replies Johnny.
“Fungeni mshipi Boi na Sydo.“ Baba Boi tells them as they are seated at the back of the Taxi.
They tuck their seatbelts and they get going. The Taxi leaves.  15 minutes later they  get to Bus Station.
“Asante sana Jonny” Says Baba Boi as he hands him a note for the fare.
“Twendeni pale, ndio hiyo basi yetu.” Points Baba Boi.
“Harakisheni, basi iko karibu kutoka.” Signals the Bus Conductor to Baba Boi and Family.
They rush in and get to their seats.
“Finally tumefika.” Says Mama Boi.
They begin their journey to Kakamega(Shagz) 
“Mum! Mum! unaweza kutupea simu yako kidogo?” Sydo asks.
“Kwa nini kababa, mnataka kufanya nini?” Exclaims the mother.
“Tunataka tuwatch Akili Kids! na Sydo” Chimed in Boi.
“Haiyaaa, kwani sikuizi Akili Kids! pia iko kwa simu?” She bubbled.
“Eeeeh! marafiki zetu shule walituambia ata wao huwa wanawatch Akili Kids! kwa simu ya mama zao.” Replied Boi.
“Wanafanya aje ndio waweze kuwatch Akili Kids! kwa simu?” Inquired the mother.
“Kuna App wanadownload kwanza ya K24 Plus alafu wanawatch Akili Kids! hapo.” Said Boi. He seemed to know it all. 
“Wacha niwadownlodie hiyo App ya K24 Plus kwanza.” She proceeds to Google Playstore and installs the app.
“Haya shikeni sasa mwatch Akili Kids!” She says as she hands them over the phone
“Mum! ni kama inataka tulipe!”  Mmmh! hamkuwa mnajua inalipiwa?  She asked.
“Wacha tuone” She clicks on Akili Kids! and proceeds to pay for the subscription.
“Ndio hio, ni 40 bob  tu.” Nimeshalipa, sasa mnaweza kujienjoy.” She assured.
They continue with their journey and they reach their final destination - Kakamega (Shagz)
BTW, mnaspend this Christmas wapi; Mjini ama mnaenda Ushago?

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.